Проєкт "РЕАКТИВАЦІЯ", 2022

english version


"Реактивація" - це мультидисциплінарний освітній проєкт, який проходив у Львові 20.07.-10.10.2022.

Проєкт відбувався в рамках реалізації проєкту #ZMINA 2.0. “Субгранти для культурних проєктів” фонду ІЗОЛЯЦІЯ за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст сторінки на сайті є виключною відповідальністю ГО «Мистецьке об’єднання “НУРТ”» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.


Через війну багато студентів залишилось впродовж літа у Львові без перспективи участі в освітніх чи мистецьких проєктах, частина наших студентів втратили можливість повернутись додому на літні канікули (хтось через російську збройну агресію втратили свої домівки або ж рідні міста перебувають під окупацією чи під обстрілами). “Реактивація” стала відповіддю на ці виклики та спробою відкрити для студентів нові можливості та перспективи професійного та творчого розвитку.

Впродовж трьох місяців група студенток і студентів Львівської національної академії мистецтв (кафедри «Актуальні мистецькі практики» та «Монументальний Живопис»), Харківської державної академії дизайну та мистецтв, Львівської музичної академії імені Лисенка та Харківської музичної академії, зокрема і вимушено переміщених, відвідували майстер-класи, знайомились з локальним мистецьким середовищем, удосконалювали ідеї мистецьких робіт. Група відвідала майстер-класи та познайомитись з художниками та викладачами Михайлом Барабашем, Романом Гайдейчуком, Катериною Дідик, композитором Остапом Мануляком, медіа художником Сергієм Петлюком та кураторкою і мистецтвознавицею Дариною Скринник-Миською.

Куратори: Михайло Барабаш, Роман Гайдейчук, Остап Мануляк

Майстер-класи:

1. На першому майстер-класі учасники “Реактивації” готували CV і портфоліо для участі у мистецькому проєкті. Художники та художниці на початку кар’єри часто почуваються розгубленими, коли здається, що перелік виставок і резиденцій виглядає непереконливо. Власним досвідом ділився медіа художник і викладач Львівської академії мистецтв Михайло Барабаш.

2. Як розказати про свій мистецький твір? Скільки треба цитувати філософів для хорошої концепції? Питальні та окличні знаки, за чи проти? Кураторка, завідувачка кафедри актуальних мистецьких практик Львівської національної академії мистецтв Дарина Скринник-Миська прочитала лекцію про написання концепцій до мистецьких робіт.

3. Разом з медіахудожником Сергієм Петлюком студенти та студентки дізнались про особливості роботи з медіа інсталяціями в просторі. Сергій Петлюк поділився секретам технічних і технологічних особливостей роботи в цьому жанрі, спираючись на свій чималий досвід.

4. А ви знали, що ми дивимось на зображення за певною схемою? Наш погляд рухається від центру композиції у верхній правий кут, потім нижній лівий. Інформація, залежно від місця розташування на плакаті, сприймається як більш важлива і за цим принципом побудовані меми. Учасники проєкту “Реактивація” спробували передати характер події шрифтом і розробили дизайн афіші для виставки під час майстер-класу графічної дизайнерки та викладачки Львівської академії мистецтв Катерини Дідик.

5. Як працювати в псільному просторі? Як творити спільну концепцію виставки де беруть участь декілька митців? Як, маючи різні твори, створити цільний наратив експозиції виставки? Про ці та інші питання пов'язані з організацією спільного виставкового простору учасники проєкту дізнавалися в рамках майтер-класу під керівництвом художника, куратора, викладача кафедри актуальних мистецьких практик Львівської національної академії мистецтв Михайла Барабаша. 

В результаті майсте-класу, методом голосування, було вибрано концепцію організації виставкового простору проєкту “Реактивація” в Центр архітектури, дизайну та урбаністики "Порохова ВЕЖА".

6. Як звук впливає на сприйняття глядачів? Як створити середовище, що буде підсилювати голос художника в його роботі? Про роботу зі звуком учасники проєкту “Реактивація” дізнались на лекції викладача Львівської державної музичної академії ім. М. В. Лисенка, композитора музиколога Остапа Мануляка. 


Виставка "Реактивація"
Результатом мистецько-освітнього проєкту "Реактивація"стала мультимедійна виставка у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики “Порохова вежа” (27 вересня - 10 жовтня 2022). В часі тривання виставки учасники проєкту спробували себе в ролі медіаторів і розповіли про свої роботи та про себе. 
Шукаючи точки дотику між роботами і персональними історіями, молоді митці та мисткині сформулювали одну з сюжетних ліній виставки як “травматичний досвід, який всіх об’єднав”. Йдеться не лише про проживання втрат, а також про здатність бачити можливості. Ця виставка не стільки про травму, скільки про різні досвіди і (не)можливість сьогодні їх осмислити відсторонено. Після двох місяців взаємодії та творення маленької спільноти, ми зрозуміли, що сюжет виставки може розвиватись навколо безпечного простору, буферу між війною та мирним життям. Цей вигаданий безпечний простір подібний до ефемерного дому, куди щодня повертаєшся в уяві, коли це неможливо зробити фізично. З чого побудований цей буфер? З мережі зв’язків між людьми, емпатії, щоденників, фрагментів буденності, що набули інших ціннісних значень.
Відкриття виставки


Виставка відбувається в рамках реалізації програми #ZMINA 2.0. “Субгранти для культурних проєктів” фонду ІЗОЛЯЦІЯ за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст сторінки на сайті є виключною відповідальністю ГО «Мистецьке об’єднання “НУРТ”» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.