НІЧ МУЗЕЇВ у Тюрмі на Лонцького

Мистецький проект PANOPTIPCON II

18 травня 2013 р., Львів, Музей-меморіал «Тюрма на Лонцького», в рамках Ночі Музеїв.

Паноптикум (від грец. pan — все і optikos — зоровий)
У 1785 англійський філософ Джеремі Бентам розробляє концепцію тюремної будівлі «Паноптикум», у якій наглядач має можливість спостереження за всіма ув'язненими, тоді як ув'язені не мають можливості з'ясувати, чи ведеться за ними спостереження. 
У 1975-у Мішель Фуко видає працю «Наглядати і карати», де розглядає паноптикум не як архітектурну концепцію, а архетипічний образ нового суспільства, як форму контролю суспільства над своїми членами і як утримання влади одного розуму над іншим.
Протягом останніх десятиліть тюрма-паноптикум, незважаючи на залишені у минулому жахи тоталітарних режимів, виринала у цілком реальному використанні урядами, військовими і спецслужбами різних країн. Процес знищення тіла та підкорення душі постійно повертається до нас бумерангом, протиставляючи нашій людяності непогамовну дикість і звірство. І коли ми перестаємо розуміти де ми, а де суспільство, де наша природа, а де цивілізація – то попадаємо в Паноптикум...
Ярко Філевич


Мистецький проект PANOPTICON II відбувся 18 травня 2013 р. у Музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» під час Ночі Музеїв. Як і минулого року, програма PANOPTICON складалась із трьох частин:
-           візуальної (на третьому поверсі музею)
-          музичної та теоретичної (на другому поверсі музею).
У візуальній частині були представлені мистецькі плакати, відео-інсталяції та об’єкти (автори: Михайло Барабаш, Тереза Барабаш, Сергій Петлюк, Анатолій Татаренко, Ярко Філевич, Одексій Хорошко).
Наповнення теоретичної частини становили короткі доповіді про переслідування культурної еліти у другій пол. ХХ ст., та спогади львівських митців та представників інтелігенції.
Музична частина складалась із творів композиторів ХХ – поч. XX ст., у виконанні ансамблю сучасної музики “ConstantY”.

 
Олексій Хорошко, "Lost Angeles 2.0", відео інсталяція, 2009

 
Тереза Барабаш, "Формування", відео об'єкт,  2013


Ярко Філевич, "PANOPTICON II", постери, 2013


Михайло Барабаш, "Людина ІІІ", відео інсталяція, 2013


Анатолій Татаренко, "Без Назви", об'єкт, сіль, 2013
Сергій Петлюк, "Проста Демократія", відео інсталяція, 2011НІЧ МУЗЕЇВ у Тюрмі на Лонцького (Мистецький проект PANOPTICON) 2012


18 травня 2012 р.

Програма заходів:
20.00 – 24:00 Демонстрація відео інсталяції "Тюрма" Михайла Барабаша та виставка постерів  "PANOPTICON" Ярослава Філевича. Третій поверх музею (концертний зал)
20.00 – 21:00 Розповідь Остапа Мануляка про репресованих музикантів і музику. Третій поверх музею (концертний зал)
21.00 – 23:00 Електроакустична, мультимедійна концертна програма у виконанні ансамблю сучасної музики "Con-Sonus...". Твори Богдана та Юрка Булки, Едґара Вареза, Елліотта Картера, Остапа Мануляка, Богдана Сегіна, Любави Сидоренко, Карлхайнца Штокгаузена. Третій поверх музею (концертний зал)